Kediler tıpkı çocuklar gibidir. Eğitime ne kadar erken başlarsanız o kadar kalıcı ve kısa sürede sonuç alırsınız. Yavru kedileri eğitmek 7 yaşından küçük çocuklara kolayca ingilizce öğretmek gibidir ve çok daha iyi sonuç vermektedir. Kedinizi eğitirken dikkat etmeniz gereken noktaları diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.
Pisinize ve size sağlıklı ve mutlu günler dileriz.
Kediler tırnaklarını bilemek veya gerilmek amacıyla sağı solu tırmalarlar. Bu onların doğasında olan bir davranıştır ve sizin yapmanız gereken kedinin tırmalamasını engellemek değil koltuğu tırmalamasını engellemek olmalıdır. Kısaca kediciklerinize petshoplardan satın alacağınız veya kendiniz yapacağınız bir tırmalama oyuncağı vermek koltuklarınızın zarar görmesini engelleyecektir. Ayrıca tırmalama oyuncağı ile özellikle 1 yıldan küçük kediler enerjilerini boşaltacak ve sağa sola daha az zıplayacaklardır. Dikkat etmeniz gereken ise kediniz koltukları tırmalıyor diye ona kötü davranmamanız ve ceza vermemenizdir. Kedilerin eğitimi sevgiyle gerçekleşirse başarıya ulaşır.
Özellikle yavru kediler 1 yaşına gelene kadar en hareketli dönemlerini yaşarlar. Bazen kedinizin odanın bir ucundan diğer ucuna çok hızlı bir şekilde koşuşturduğunu görebilirsiniz. Bu tür kediler sahiplerinin ellerini de oynarken tırnaklarıyla çizebilir veya ısırabilirler. Büyümeye başladıkça etkileri artacak olan bu tırmalama ve ısırmaları engellemek için ikinci bir kedi iyi bir çözüm olabilir. Birbirleriyle oynayan kediler enerjilerini oyun sırasında attıkları için sizi fazla zorlamayacaklardır.
Hareketli kediler için çeşitli oyuncaklar da yorgunluklarını atmalarına yardımcı olacaktır. Oyuncak fareler(yumuşak ve tırnak geçirmeye elverişli olanlar kedilerin tercihidir.) veya küçük toplar da size yardımcı olacaktır.
Bunların dışında kedi elinizi tırmaladığında veya ısırdığında çok acımış gibi ses çıkartıp aniden çekerseniz kediniz size zarar verdiğini anlayıp vazgeçebilir. Ancak ona hafifçe de olsa vurmak isterseniz canı yanacak ve size daha sert tepki verecektir.
Kedinizi severken sizi tırmalıyor olabilir. Kedinizin amacı size zarar vermek değil sizinle birlikte eğlenmektir. Yavru kedilerde fazla sorun olmayan bu davranış kediniz büyüdükçe batmaya başlayan tırnakları ile sizi rahatsız etmeye, iğne gibi gelmeye başlayabilir. Bu durumda yapmanız gereken kediniz sizi tırmalarken patilerine hafifçe dokunup tırnaklarını çekmesini istemektir. Bu işlem bir kerede sonuç vermeyebilir. Ayrıca kediniz tırnağını içeri çektiğinde onu sevmeniz doğru bir davranış yaptığını anlamasını ve zamanla tırnaklarını çıkartmadan sizinle oynamasını sağlayacaktır.
Bazı kediler oyun sırasında sahiplerinin ellerini ısırabilmektedir. Bunu yapmalarındaki amaç zarar vermek olmadığı gibi kedinizi cezalandırmak da bunun çözümü değildir. Yavru kediler elinizi ısırdığında genelde gıdıklamanın ötesine gitmemekle beraber ısırmaya alıştıklarında büyüdükçe elinizi acıtmaya başlayacaklardır.
Kedi ısırmasını engellemek için oynarken kediniz sizi ısırdığında oynamayı bırakmanız ve bunu birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Dikkat etmeniz gereken kediniz sizi ısırdı diye asla canını yakmamanızdır. Kedinin canını yakmak hiçbir sorunu çözmeyeceği gibi kedinizin sizi sevmesine bir engel olacak ve onu çok üzecektir. Kedinizle oynamayı bırakmanız çoğu zaman yeterli olmaktadır.
Kediler de birçok canlı gibi sinirlenebilirler; dostlarımızın bu davranışlarını anlamak için birkaç ipucu verelim. Öncelikle kedinizi gözlemlemelisiniz. Sinirlenen kediye dikkatli baktığınızda rahat bir şekilde sinirli olduğunu anlarsınız. Ayrıca sinirlenen kediler genellikle kulaklarını arka tarafa yatırırlar. Kedinin sinirlendiğini anlamanın bir diğer yoluysa kedinin bakışlarını takip etmektir. Kediniz sinirlendiğinde size daha sert bakacaktır. Bunların dışında birçok kişi de bilir ki kediler sinirlendiklerinde kuyruklarını hızlı bir şekilde sallamaktadır.
Bazı kediler fazla meraklı değildir. Ayrıca sağa sola gidip her şeyle oynamak gibi zevkleri de olmayabilir. Bu tür kediler genellikle biraz sevildikten sonra seven kişiyi tırmalamaya başlarlar. Bu gibi durumlarda kedinizi zorlamak yerine daha kısa süre sevmek ikiniz açısından da daha yararlı olacaktır.
Bazı meraklı kediler açık kapı veya cam bulmaları durumunda koşa koşa dışarı kaçacaklardır. Özellikle zemin katta veya bodrom katında oturanların kedileri bu işi daha rahat yapabilir. Zira cam direk dışarı açılmakta ve zorlayıcı bir atlayış gerekmemektedir. Böyle bir durumda yapmanız gereken kedinizi cezalandırmak veya onu üzecek şeyler yapmak değil; onu "mama" ile ödüllendirmek olursa daha başarılı sonuçlar elde edersiniz. Kediniz kendini evde güvende ve rahat hissedecek ve yavaş yavaş dışarı çıkma alışkanlığı azalacaktır.

Eve misafir kedi getirmek

Evinize geçici süreli ikinci bir kedi getirdiyseniz pisinizin bundan rahatsız olmasını önlemek amacıyla yapmanızı önerdiğimiz bazı adımlar var. Zira farklı kedi türlerinde farklı sonuçlar veren kıskanma davranışı kedinizin kendisine ciddi zararlar vermesine veya misafir kediyle kapışmasına neden olabilir.

Kedilerin oyuncaklarını paylaştırın
Misafir kediyle sizin kedinizin oynadığı oyuncaklardan bazılarını takas ederek kedilerin anlaşmasını istediklerinizi onlara hissettirebilirsiniz.
Kedilerin birbirini tanıması süreci
Kedicikler en başta birbirini koklamaya çalışacaktır. Bu sürece gerekli olmadığı sürece müdahale etmezseniz arkadaş olma ihtimalleri devam eder. Ancak bir anlaşmazlık sezerseniz farklı önlemler almanız gerekebilir.
Misafir kedi ve sizin kediniz anlaşıyorsa
Kedilerinizin anlaştığına eminseniz ara sıra gözlemlemek şartıyla beraber tutabilirsiniz. Ancak yine de ipi elden bırakmamak adına kedilere bakıştırmakta fayda vardır.

Kedi Ne Zaman Eğitilir?

Kedinizi eğitmek istiyorsanız yapmanız gereken birçok zorlu işlem olabilir. Ancak bunu kediniz uyurken kaldırıp gitmemesi gereken yerleri söylemek gibi bir yöntemle yapmaya kalkarsanız veya cezalandırmaya kalkarsanız başarı şansınızı düşürmüş, kedinizin size olan sevgisini de azaltmış olursunuz.

Peki ne yapmalıyız?
Kedinizi eğitmek istiyorsanız en uygun zaman kedi mama saatinden biraz öncesidir. Kediniz mamasını almadan önce adeta sizin gözünüzün içine bakmaktadır. Durum böyle olunca da eğitim çok daha rahat gerçekleşecektir. Ama bunu asla kediyi aç bırakmak olarak algılamamalısınız. Fazla beklerseniz kediniz yemek bulmak gibi başka işlere yönelecek ve sağı solu koklayıp yemek bulmaya çalışacaktır.
Hayvanseverlerin, özellikle de kediyle ilgilenenlerin oldukça sık sorduğu olan bir sorudur kedileri eğitmek. Kediler başınabuyruk hayvanlardır ve pek fazla eğitilebildikleri söylenemez. Ayrıca az da olsa eğitmeye çalışmanız durumunda da başarı garantisi yoktur. Yapmanız gereken kedinize sınırlamalar koymaktır. Örnek verecek olursak kediniz tezgahın üzerine çıkmaya yeltenirse sesinizi yükselterek ona yapmaması gerektiğini ve kızdığınızı hissettirebilirsiniz.

Bazı kediler yukarıdaki durumları kabul etmek yerine bunu bir oyun olarak görüp daha çok yapmak isteyebilirler. Bu durumda tezgaha yaklaşmasını engellemek daha yerinde bir çözüm olabilir; engellemek demişken küçük pisiciklere asla zarar vermeyiniz. Söylenmek sitenen mutfağın kapısının kapatılması veya tezgaha çıkarken kullandığı örtü gibi nesneleri oradan uzaklaştırmaktır.
Kediler son derece meraklı hayvanlardır. Kediler ararlar, merak ederler, tırmalarlar, zıplarlar, oynarlar... Hemen her şey onlar için bir oyun olabilir. Çoğu zaman kediniz sizi tırmaladığını veya ısırdığını sizi sevmek veya sizinle oynamak için yapmaktadır. Size verdiği zararı ona anlatmak çok da mümkün gözükmediği için daha yapılası olan çözümleri size anlatacağız.

Bu konuda yaygın olarak önerilen çözüm alüminyum folyo yardımıyla kedinizin ulaşmasını istemediğiniz eşyaları sarmanızdır. Ayrıca kedinizin sizi tırmalamasını istemiyorsanız yapabileceğiniz ona bir tırmalama oyuncağı almak veya yapmaktır. Tırmalama oyuncağının nasıl yapılabileceğini diğer yazılarımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Kedilere Sosis Yedirilmeli mi?

Birçok kedi sosisin kokusunu aldığı gibi saldırmaktadır. Ancak kedilere sosis yedirilmemesi konusunda yazılmış birçok makale de bulunmaktadır. Bunun sebebi olarak ta kedilerin sosisi sevmemesi veya sosisin kedilere zarar vermesi değil, sosisin zaten sağlığa zararlı kabul edilmesi gösterilmektedir. Bunlar dikkate alındığında kedinize sosis yedirmenizi önermiyoruz. Ancak kediniz çok seviyorsa ve kafanıza gerçekten takıldıysa veterinerinize danışmanızda fayda görmekteyiz.

Kediyi Yatağına Alıştırmak

Kediniz için bir yatak hazırladınız veya satın aldınız. Kedi yatağına kediyi alıştırmazsanız yatak evinizde bir süsten ibaret olabilir. Bunu önlemek için basit ama etkili bir yöntemimiz var. Pisiciğinizin sağda solda uyuduğunu gördüğünüzde hemen alıp yatağına koyuyorsunuz. Arada uyanabilir ama sizin orda yatmasını istediğinizi anlayacaktır. Kedinin yatağına alışması için bunu birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Pisiciğiniz kendisinin orda yatmasını istediğinizi anlayacaktır.
Eve yeni bir kedi aldıysanız sizi rahatsız etmemesi için ona bir kedi yatağı almalı veya hazırlamalısınız. Kedi yatağı için size önerilerimizi de sunalım. Öncelikle kedicikler genellikle yumuşak yerleri sevmektedir. Yastık vb. yumuşak yerlere de bayılırlar. Ayrıca özellikle uyandıkları zamanlarda kedicikler tırnaklarını biler gibi esnemek isteyecekleri bir yatağa ihtiyaç duyarlar. Yani tırnaklarını rahat geçirecekleri ve delik deşik olmayacak bir yatak sizin açınızdan da kediniz açısından da iyi olacaktır. Biraz araştırmanız durumunda petshoplardan hazır kedi yatakları bulabilmeniz de mümkündür.
Yavru kedi besliyorsanız büyük kedilerden farklı olarak birkaç önemli noktaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kedinize zarar verebilirsiniz. Tatlı yavru kedileriniz için bunları yapmak çok ta zor olmasa gerek. Şimdi yavru kedi beslerken dikkatli olmanız gereken konuları kısaca belirterek makalemizi tamamlayalım.

Öncelikle birçok yavru kedi ne kadar yediğinin farkında olmadan buldukça yemektedir. Şişman bir kedi isteyebilirsiniz ancak bunun yolu yavru kediye aşırı derecede yemek vermekten geçmemektedir. 1 kiloluk kedinize 250 gr et yedirmek 60 kiloluk insana 15 kilo yemek yedirmeye benzer. Düşününce bile kedinize acıdığınızı farkedeceksiniz. Bunun için yavru kediler için beslenme planlarına bakmanız hem kedinizin sağlığı hem de sizin için iyi olacaktır.

Yavru kedinize sindirilmesi zor besinler vermemelisiniz. Pisicikler sindirimine bakmadan özellikle de et görürlerse adeta saldırmaktadırlar. Ancak çok yemenin zararlı olacağı gibi zor sindirilen besinleri yemek de yavru kediler için zararlıdır. Bunların dışında yavru kedilerin bağırsakları gelişimini tamamlamadığı için sindirimi uzun ve sıkıntılı olacak bu da kedinize kötü sonuçlar doğurabilecektir. Bu besinler konusunda veterinerinizden öneriler almanız kediniz açısından oldukça yararlı olacaktır.

Yavru kedilerin beslenmesi

Beslediğiniz bir yavru kediniz varsa dikkat etmeniz gerekenler bulunmaktadır. Yavru kedilerin bağırsak sistemleri tam gelişmemiş olduğu için uygun beslenme planlarına göre beslemeniz faydanıza olacaktır. Özellikle bazı yavru pisicikler durmadan yemek yemekte ve beslenme çizelgelerinde yer alan birçok yemeği yememek istemektedir. Bu durumda elinizden geldiğince çizelgedeki yemekleri yedirmeye çalışmalısınız. Ayrıca verceğimiz uyarıyı lütfen dikkate alınız.

Yavru kedi beslerken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta: Kedinize sindirilmesi zor besinler vermemelisiniz. Şayet verecek olursanız bağırsak rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Sindirilmesi zor besinleri insanlar bile uzun sürede sindirirken yavru bir kediden bunu beklemek haksızlık olacaktır.

Kedi ile ilk gününüz

Bir kedi aldınız. İlk gün eve getirdiniz. Size kedinizin ne yapacağını az çok söyleyelim ki daha rahat anlaşın. Öncelikle kedinizi ilk aldığınızda 2 günlük bir izin döneminize gelirse çok faydalı olacaktır. Zira kediye yatacağı yeri yemek kabının yerini tuvaletini vs. rahat rahat gösterme fırsatınız olacaktır. Aksi takdirde eve bırakıp giderseniz pisicik yatacağı yere rastgele karar verecek veya farklı yerlerde yatacaktır. Mesela sizinle beraber. Şayet rahatsız oluyorsanız uyuduğu zamanlarda birkaç kez yatağına götürün alışacaktır.

Kedinizi eve getirirken arabanın bagajına vs. koymayın. Arka koltuk veya boşsa yanınızdaki ön koltuğa taşıma kabıyla beraber koymak iyi bir çözüm olacaktır. Pisiniz eve ilk geldiğinde atlamaması için dışarı açılan kapı ve camları kapatmanız faydanıza olacaktır. Ayrıca bu şekilde olası kaçışları da önlemiş ona evde olduğunu anlatmış olacaksınız.

Kedinizi kedi taşıma kabından çıkarırken süt veya su vermeniz de onu rahatlatacak ve güvende hissettirecektir. Ardından da kum kabını göstermeniz olası kötü durumları engelleyecektir. Zaten pisiler doğal olarak kum kabına tuvaletini yapmayı eşeleyemedikleri nesnelere göre tercih edecek ve bu sizin için problem olmayacaktır.

Kediniz evinizi gezinecek ufak tefek yerlere girecek kısaca bir kaşif görevi üstlenecektir. Ardından biraz oyun oynayacaktır. Bu oyun kısmında istemediğiniz cisimlerle oynarsa ona ufak bir top vererek dikkatini çekebilirsiniz. Daha sonra yatağıyla tanıştırabilirsiniz.

Kedinizi getirdiğinizde evde olan çocukları ondan bir süre uzak tutmakta, yapamıyorsanız da kediyi rahatsız etmelerini engellemekte fayda vardır.

Kediniz eve ilk geldiğinde normalden farklı davranışlar gösterebilir. Zamanla ortamına alışacaktır.
Evinize bir kedi almak istiyorsanız yapmanız gereken hazırlıklar bulunmaktadır. Kedinizin eve ilk geldiğinde yapacaklarını bilmeniz de size önceden tecrübe kazandıracaktır. Bunun için kedi mama kabı, tırmalama oyuncağı gibi birçok aracı size bu yazıda genel hatlarıyla tanıtacağız.

Kedi mama kaplarını ele aldığımızda birçok kedinin kabı değil yemeği dert ettiğini görmekteyiz. Ancak birçok uzman daha ağır kapları hem yemeklerin dağılmaması hem de kedilerin daha rahat yemesi açısından tavsiye etmektedir.

Kedinizi eve aldığınızda sağı solu çok dağıtmamasını istiyorsanız bir tırmalama oyuncağı işinizi görecektir. Bunu satın alabileceğiniz gibi tırlamala oyuncağı yapmak adlı yazıda nasıl yapılacağı da anlatılmıştır.

Kedileriniz için bir de taşıma kabı almanız acil işleriniz olduğunda, kedilerinize aşı vs. yaptırmak için taşımanız gerektiğinde veya kedinizle çıkacağınız seyahatlerde size büyük fayda sağlayacaktır. Kedi taşıma kapları için piyasa fiyatlarını da ilgili yazıda ayrıntılı olarak açıkladık.

Yatacak yer olarak ta kedinize sabit bir yer vermeniz gece sizinle beraber yatmasını istemiyorsanız iyi bir çözüm olacaktır. Sizinle yattığı durumda da yatakta çok debelenen biri değilseniz problem oluşturmayacaktır. Yatacak yerin soğuk aylarda sobaya yakın bir yer olması tavsiye edilmektedir.

Genel hatlarıyla eve kedi almak için ön hazırlıkları belirttik. Eksiğimiz/hatamız varsa yorum vasıtasıyla bildirebilirsiniz.
Evcil hayvan almak istiyorsanız sizlere önereceğimiz en iyi çözüm kedidir(Bu bizim tercihimiz). Bunun nedenleri üzerinde duralım.
Neden Kediler?
Kediler yüzlerce hatta binlerce yıldır farelerin ve belki de kuşların üremelerini kontrol altında tutan ekosistemin oldukça önemli bir basamağında yer alan canlılardır. Kedilerin bu kadar yıldır soyunun tükenmeme sebeplerinden en önemlisi de kendi doğalarında oldukça rahat üreyebilmeleridir. Günümüzde insanların tercih etmesindeki esas neden ise oldukça sevimli ve neşeli arkadaşlar olmalarıdır. Pisilerin uysal davranışları, oyun oynama istekleri ve neşeli hareketleri biz insanları cezbetmektedir. Ayrıca evde beslenmeye uygun olma sebeplerinden biri de kedi mamalarının kolay bulunması ve kedilerin boyutlarının diğer evcil hayvanlara göre evde beslenmeye oldukça uygun olmasıdır.

Dikkat edecek olursak kedilerden daha büyük olan köpekler özellikle küçük evlerde sorun çıkartırken(ayrıca İslamda evde köpek beslemek yasaktır.) minik evciller de ezilme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Tüm bu yönlerden bakınca kedilerin ne kadar doğru bir seçim oldukları anlaşılmaktadır.

Kedi Nasıl Beslenir?

Kedi beslemek için bilinmesi gereken çok özel yöntemler bulunmamaktadır. Genel olarak kedinizin yerken yerinden oynatıp dökmemesi için ağır bir yemek tabağı/kabı kullanmak işinizi görecektir. Hatta petshoplardan kedi mama kabı almak ta çözüm olabilir, ne kadar gerekli olduğu bulunduğunuz şartlara bağlıdır tabii ki. Ama genellikle kediniz için nasıl bir kap olduğundan çok ne yediği önemlidir.

Kedilerin ömrü ne kadardır?

Birçok kedi görmüşsünüzdür. Peki hiç ne kadar yaşadıklarını merak ettiniz mi? Ortalama bir kedinin ömrü 14 yıldır. Ancak ne yazık ki sokak kedilerinin pek azı bu kadar yaşayabilmektedir. Özellikle bazı bölgelerde hayvanseverlerin azlığı, hatta kedilere bile bile zarar verebilecek insanların bulunması bunların önemli sebeplerindendir. Zaten yaşlı bir kediyi baktığınızda anlamanız olasıdır.

Kedi Tüylerini Temizlemek

Kediniz tüy döküyor olabilir. Kedinizi taramanıza rağmen elbisenizde tüy bırakıyor da olabilir. Elbisenizden kedi tüylerini temizlemeyi istiyorsanız silkelemek birçok elbisede işe yaramayan bir çözümdür. Dolayısıyla bu tip bir elbiseniz varsa yapmanız gereken geniş yüzeyli bir bandı elbisenize yaklaştırıp tüyleri toplamak olacaktır. Ancak elbisenizin yapısına zarar vermemek için bandı tamamen yapıştırmanızı önermiyoruz.
Bildiğiniz üzere çoğu kedi sütü sevmektedir. Özellikle evde yavru kedi besliyorsanız süte ihtiyacı daha fazla olacaktır. Ancak bazı kediler kapta vereceğiniz sütü içmeyebilir. Bu durumda kedi emziği kullanmanız kedinizin yararına olacaktır. Kedi emziğini petshoplardan edinebilirsiniz. Şayet yavru kedi sahibiyseniz şırınga ile yavaşça pompalayarak süt vermeniz mümkündür ama marketlerden aldığınız bebek emzikleri ile denemek isterseniz kediniz sert geldiği için emzirmeyebilir.
Kedileri tarayabilirsiniz. Ayrıca kediler taranmaktan oldukça hoşlanırlar. Dökülecek tüyleri peşinden toplamak da sizin yararınıza olur. Ayrıca konunun uzmanlarının önerdiği pudraları kedinin gözlerine vs. kaçırmadan sürerseniz daha rahat tarayabilir, hatta kokulu pudra kullanırsanız kedinizin güzel kokmasını bile sağlayabilirsiniz.

Arama Kutusu

Kedilerde Arayın

Takipçilerimiz

Tüm Hakları Saklıdır - Kedi Bakımı ve Beslenmesi: Eylül 2010
anarşik çocuksamurai jack